Theatre Critics of Wales Awards,Sherman Cymru, Jan 26th

stage-red-curtain

The Young Critics are very proud to be helping support the Theatre Critics of Wales Awards.

For anyone who didn’t see the nomination shortlist for the inaugural Theatre Critics of Wales Awards in yesterdays Western Mail, the nominations are as follows:

*Please note an adjustment due to an error in the ‘Best Production in the English’ Language category.

 

Best production in the Welsh language:

Mae Bilin Bwrw’r Bronco – Theatr na n’Og/Wales Millennium Centre

Y Storm – Theatr Genedlaethol Cymru

Llwyth – Sherman Cymru/Theatr Genedaethol Cymru

Llanast! – Theatr Bara Caws

Sgint – Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol Cymru in association with Galeri, Caernarfon

 

Best male performance in the Welsh language:

Danny Grehan – Llwyth (Sherman Cymru/Theatr Genedaethol Cymru)

Sion Ifan – Mae Bilin Bwrw’r Bronco

Llion Williams – Y Storm (Theatr Genedlaethol Cymru)

Simon Watts – Llwyth

Joshua Price – Llwyth

 

Best female performance in the Welsh language:

Rebecca Harries – Llanast! (Theatr Bara Caws)

Mofudd Hughes – Sgint (Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol Cymru in association with Galeri, Caernarfon)

Lisa Marged – Y Storm (Theatr Genedlaethol Cymru)

Manon Wilkinson – Sgint

Sara Harris-Davies – Sgint

 

Best production in the English language:

Before It Rains – Sherman Cymru/Bristol Old Vic

The Radicalisation Of Bradley Manning – National Theatre Wales

Last Christmas – Dirty Protest/Clwyd Theatr Cymru

The Wizard, The Goat and The Man Who Won The War – Taliesin Arts Centre

Coriolan/us – National Theatre Wales

 

Best male performance in the English language:

Craig Gazey – Before It Rains (Sherman Cymru/Bristol Old Vic)

Richard Elfyn – The Wizard, The Goat And The Man Who Won The War (Taliesin Arts Centre)

David O’Toole – In Water I’m Weightless (National Theatre Wales)

Richard Lynch – Coriolan/us (National Theatre Wales)

Simon Nehan – Bruised (Clwyd Theatr Cymru)

 

Best female performance in the English language:

Sharon Morgan – The Utah Bride (1.618 Theatre)

Lisa Palfrey – Before It Rains (Sherman Cymru/Bristol Old Vic)

Helen Griffin – Who’s Afraid Of Rachel Roberts? (Torch Theatre)

Mari Phillips – A Clockwork Orange (Volcano)

Teifi Emerald – Wild

 

Best ensemble:

The Radicalisation Of Bradley Manning – National Theatre Wales

A Midsummer Night’s Dream – Mappa Mundi/Torch Theatre/Theatr Mwldan

Coriolan/us – National Theatre Wales

Llwyth – Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol

Little Dogs (National Theatre Wales)

 

Best director:

Terry Hands – As You Like It (Clwyd Theatr Cymru)

Mike Pearson/Mike Brookes – Coriolan/us (National Theatre Wales)

Arwel Gruffydd – Llwyth (Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol Cymru)

John McGrath – The Radicalisation Of Bradley Manning (National Theatre Wales)

Erica Eirian – The Maids (Theatr Pena)

 

Best design:

Paul Clay – In Water I’m Weightless National Theatre Wales)

Mike Brookes/Simon Banham – Coriolan/us (National Theatre Wales)

Tim Dickel – Little Dogs (National Theatre Wales)

Mark Bailey – God Of Carnage (Clwyd Theatr Cymru)

Tom Rogers – Llwyth (Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol Cymru)

 

Best music and sound:

Simon Thorne – Clytemnestra (Sherman Cymru)

John Hardy/Mike Beer – Coriolan/us (National Theatre Wales)

Stitching (Company Of Sirens)

Simon Thorne – A Clockwork Orange (Volcano)

James Clarke – Llwyth (Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol Cymru)

 

Best use of digital/online content:

Branches – National Theatre Wales

A Midsummer Night’s Dream – Mappa Mundi/Torch Theatre/Theatr Mwldan

The Radicalisation Of Bradley Manning – National Theatre Wales

Coriolan/us – National Theatre Wales

In Water I’m Weightless – National Theatre Wales

 

Best production for children/young people:

Sexting – Arad Goch

Mae Bilin Bwrw’r Bronco – Theatr na n’Og/Wales Millennium Centre

Yesterday – Clwyd Theatr Cymru

Click – Mess Up The Mess

Grimm Tales – Theatr Iolo

 

 

Best dance production:

The Grammar Of Silence – National Dance Company Wales

The Tempest – Ballet Cymru

Gaza Blaenannerch – De Oscuro/Wales Millennium Centre

Dream National Dance Company Wales

Tir – Ballet Cymru/Cerys Matthews

 

The Writer’s Guild playwright award:

Tim Price – The Radicalisation Of Bradley Manning (National Theatre Wales)

Matthew Trevannion – Bruised (Clwyd Theatr Cymru)

D J Britton – The Wizard, The Goat And The Man Who Won The War (Taliesin Arts Centre)

Dafydd James – Llwyth (Sherman Cymru/Theatr Genedlaethol Cymru)

Katherine Chandler – Before It Rains (Sherman Cymru/Bristol Old Vic)

 

Young critics award:

Re Live – Abandoned Brothers

Incubator – Wales Millennium Centre

Cwtch Cabaret – Pontardawe Arts Centre/Citrus Arts

My Life In CIA – Give It A Name Theatre Company

A Clockwork Orange – Volcano

 

Best opera production:

Don Giovanni – Welsh National Opera

In The Locked Room/Ghost Patrol – Scottish Opera/Music Theatre Wales

La boheme – Welsh National Opera

Macbeth – OpraCOR Cymru

La traviata – Welsh National Opera

 

 

Best male opera singer:

David Kempster – Don Giovanni (Welsh National Opera)

Gary Griffiths – La boheme (Welsh National Opera)

Philip Joll – Tristan And Isolde (Welsh National Opera)

Jason Howard – La traviata (Welsh National Opera)

Phil Gault – Macbeth (OpraCOR Cymru)

 

Best female opera singer:

Rebecca Evans – The Marriage Of Figaro (Welsh National Opera)

Fflur Wyn – Jephtha (Welsh National Opera)

Camilla Roberts – Cosi Fan Tutte (Welsh National Opera)

Eldrydd Cynan – Macbeth (OpraCOR Cymru)

Catrin Aur – Don Giovanni (Mid Wales Opera)

About these ads

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s